Как да се изправите на крака след изневяра?
Приемете чувствата си
Макар и травмиращо събитие, изневярата не бива да ви кара да загърбите фокуса и целта си в живота. Вместо това, приемете случилото се и продължете напред. Ето няколко стъпки, които ще ви помогнат за това:
Приемете чувствата си
Шокът, възбудата, страхът, болката, депресията и объркването са нормални. Вероятно ще се почувствате като на емоционално влакче на ужасите за известно време. Отнема време, за да преодолеете болката от неверен партньор. Не очаквайте смесицата от чувства и недоверие да изчезне, дори ако се опитвате да простите на партньора си и да възстановите връзката си. Всичко, което сте изградили заедно, се е променило и е естествено да скърбите за това, което някога сте споделяли.
Не търсете отмъщение
Да бъдеш предаден от партньора си може да предизвика гняв. Във вашето яростно състояние първият ви инстинкт може да е да накажете половинката си, като го злепоставяте пред приятели (или още по-лошо, в социалните медии), или да помислите за любовна афера, за да си го върнете. Може да получите временно чувство на удовлетворение от този вид действия, но в крайна сметка те могат да работят срещу вас, като ви държат в състояние на гняв, вместо да се фокусирате върху изцелението и да продължите напред, сами или с друг човек.
Помислете, преди да кажете и на семейството си
Те вероятно ще имат твърдо мнение за това какво трябва да направите – да напуснете бившия партньор или да останете. Но никой друг наистина не може да разбере какво се случва в отношенията на друг човек извън вас и тях. Докато обмисляте как ще продължите, най-добре е да запазите подробностите в тайна.
Опитайте се да се погрижите за себе си
Може да имате някои физически реакции, дължащи се на стрес, като гадене, диария, проблеми със съня (твърде малко или твърде много), треперене, затруднена концентрация, нежелание за ядене или преяждане. След като първоначалният шок отмине, опитайте се да ядете храни, богати на хранителни вещества, да спазвате режим, да спите редовно, да се упражнявате всеки ден, да пиете много вода и да, да се забавлявате, където и когато можете.
Избягвайте играта на обвиняване
Обвиняването на себе си, партньора ви или третата страна няма да промени нищо и е само загуба на енергия. Опитайте се да не играете ролята на жертва. Това само ще ви накара да се почувствате по-безпомощни и зле със себе си.
Пазете децата си от случилото се
Ако имате деца, не ги замесвайте. Тази ситуация е между вас и вашия партньор и не трябва да ги включва. Дори ако сте решили да прекратите връзката си, споделянето на подробности за афера само ще постави децата ви в неловко положение, причинявайки им безпокойство, карайки ги да се чувстват заседнали по средата и принудени да вземат страна.
Бъдете практични
Ако подозирате, че аферата най-вероятно ще доведе до края на връзката ви, помислете малко за практически въпроси, като например къде ще живеете, дали имате достатъчно пари, за да платите най-важното и ако имате деца, вид споразумение за попечителство, което искате.
Прекратете всякакъв контакт
Ако връзката ви наистина е приключила, предприемането на физически стъпки за прекъсване на контакта с партньора и поставяне на граници е от решаващо значение за процеса на оздравяване. „Изтриването на информация за контакт, блокирането на номера и премахването на контакти в социалните медии ще бъде от съществено значение“, казва д-р Брандън Сантан, лицензиран брачен терапевт и консултант, практикуващ в Тенеси, САЩ.
Не правете прибързани заключения
Ако получавате информацията си от втора ръка, това вероятно не е цялата истина – без значение колко вярвате на източника. Клюките никога не са подобрявали ситуацията. Ако се притеснявате за нещо, попитайте директно партньора си, преди да правите прибързани заключения. Притежаването на цялата правилна информация ще ви подготви да се справите продуктивно със ситуацията.
Вие не сте виновни
Ако откриете, че вашият партньор ви е изневерил, независимо какво се е случило, вината никога не е ваша. Хората правят нараняващи неща по цял куп причини – и може би вашият партньор (или бивш партньор) може да обясни своите – но тези причини нямат нищо общо с вас. И не носите отговорност за решенията и действията на друг човек. Ако са ви изневерявали, може да е лесно да погледнете назад към връзката и да започнете да се съмнявате в миналите си действия или да се самооцените. Но оставането в това негативно мислене може само да забави процеса на оздравяване. Опитайте се да предизвикате негативните мисли за себе си, като ги запишете или говорите за тях с някого, на когото имате доверие, и се запитате доколко са верни или дали има друга перспектива, която пропускате.
Потърсете консултация
Не се опитвайте да се справите сами с изневярата. Преди да вземете каквото и да е решение дали да прекратите връзката си или не, е разумно да говорите с консултант за двойки, който ще бъде неутрален и може да ви помогне да разберете какво точно се е случило. Можете да задавате въпроси на партньора си и да споделяте чувствата си, без да губите самообладание.
Опитен терапевт може да ви помогне да общувате по-добре и да преработите чувствата на вина, срам и всичко друго, което може да изпитвате. Ако решите да прекратите връзката, ще знаете, че сте направили всичко възможно да я накарате да работи.