Партньор на Проватон
 Опасността от микропластмасата в пясъка

Опасността от микропластмасата в пясъка

Сподели в

Микропластмасата – това са малки частици пластмаса, чийто размер не надвишава 5 мм. Макар да са невидими за невъоръженото око, тези частици представляват сериозна заплаха за околната среда и здравето на хората. Един от основните проблеми с микропластмасата е, че тя се натрупва в природата и попада в екосистемите, включително и на плажовете. Колкото и красиви да изглеждат тези крайбрежни пейзажи, те крият невидима заплаха.

На пръв поглед, пясъкът на плажа изглежда чист и безопасен, но дори и там микропластмасата намира своето място. Тя се натрупва в пясъчните слоеве, понякога дълбоко под повърхността. Източниците могат да бъдат многобройни – частици от разпадащи се пластмасови предмети, козметични продукти, синтетични тъкани или дори микропластика, попаднала от морето. Попадането на тези малки частици в околната среда предизвиква сериозни екологични проблеми.

Животните поглъщат микропластмаса, мислейки, че това е храна, което води до натрупване на токсини в телата им. Така микропластмасата може да навлезе в хранителната верига, като в крайна сметка достигне и до нас, хората. Освен това, микропластмасата влияе и на качеството на почвата и водата, като нарушава естествените екологични процеси.

През последния ни летен лагер организирахме работилница, която целеше да покаже колко е разпространена микропластмасата в пясъка. С това искахме да дадем възможност на участниците да разберат нагледно проблема и да се запознаят с методите за изследване на тази заплаха.

Работилницата започна с кратко въведение за това какво е микропластмасата и как тя влияе на околната среда. След това участниците бяха разделени на малки групи и им беше дадена задача – да изследват малък участък от пясъка. Начертахме квадрат с размери около 1 квадратен метър и всяка група започна внимателно да проучва пясъка за да открие микроскопични парченца пластмаса.

Резултатите бяха тревожни. В този малък квадрат участниците намериха различни видове микропластмасови частици – мънички цветни фрагменти, които някога са били част от по-големи пластмасови предмети, миниатюрни влакна от синтетични дрехи и дори микросфери от козметични продукти.

Това, което на пръв поглед изглеждаше като обикновен пясък, се оказа замърсено с микропластмаса. Работилницата ни показа колко е важно да обръщаме внимание на тези малки детайли, които лесно могат да останат незабелязани. Този опит събуди у участниците желание да се борят срещу замърсяването с пластмаса и да участват в повече инициативи за почистване на плажовете.

Важно е всеки от нас да бъде част от решението – да намалява употребата на пластмаса, да участва в кампании за почистване и да информира другите за вредата, която нанасяме на природата с този невидим, но опасен враг.

Редакция "Силна Варна"

Подобни новини

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *