Шефът на ООН: Задава се климатичен ад
Всеки от последните 12 месеца е бил най-топлият в историята измерванията, съобщи службата на ЕС за мониторинг на изменението на климата в сряда, а генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за спешни действия за предотвратяване на „климатичния ад“.
Според Службата за изменение на климата „Коперник“ средната глобална температура за 12-месечния период до края на май е била с 1.63 градуса по Целзий над средната от прединдустриалната епоха. Това е най-топлият период от 1940 г. насам, откогато се събират системни данни.
В отделен доклад Световната метеорологична организация на ООН предупреждава, че вероятността през следващите пет години да има една цяла календарна година със средна температура, която временно надвишава критичните 1.5C, е достигнал 80%. Това е увеличение от 66% спрямо миналата година.
Говорейки за изводите от доклада на ООН Гутериш подчерта колко бързо светът се движи в грешната посока и се отдалечава от стабилизирането на своята климатична система.
„През 2015 г. шансът за подобно нарушение беше почти нулев“, каза Гутериш в реч по случай Световния ден на околната среда.
Извън контрол
Емисиите на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива – основната причина за изменението на климата, достигнаха рекордни нива миналата година въпреки глобалните споразумения, предназначени да ограничат изпускането им и бързото разширяване на възобновяемата енергия.
Въглищата, петролът и газът все още осигуряват повече от три четвърти от световната енергия, като глобалното търсене на петрол остава силно.
Последните климатични данни показват, че светът е далеч от целта си за ограничаване на затоплянето до 1.5 C – основният ангажимент на Парижкото споразумение за климата от 2015 г.
Охлаждащата Ла Ниня
„Трябва спешно да направим повече, за да намалим емисиите на парникови газове, или ще платим все по-висока цена – трилиони долари икономически разходи, милиони животи, засегнати от по-екстремни метеорологични условия, и големи щети върху околната среда и биоразнообразието“, заяви зам.-генералният секретар на СМО Ко Барет.
Барет описа охлаждащия ефект от метеорологичните условия на Ла Нина, които се очаква да се наложат по-късно тази година, като „просто проблясък във възходящата крива“ на жегата, усещана по целия свят.
„Всички трябва да знаем, че трябва да обърнем тази крива и трябва да го направим спешно“, каза тя.
Учените от Cлужбата „Коперник“ съобщиха за появата на изненадващи процеси, като рязката загуба на антарктически морски лед през последните месеци, но като цяло общите данни за климата са в съответствие с прогнозите за това как нарастващите емисии на парникови газове ще затоплят планетата.
„Не сме виждали нещо подобно през последните няколко хиляди години“, каза директорът на „Коперник“ Карло Буонтемпо.
„Кръстниците на климатичния хаос“
Гутериш се прицели в компаниите за изкопаеми горива.
„Кръстниците на климатичния хаос – индустрията за изкопаеми горива, събират рекордни печалби и пируват с трилиони субсидии, финансирани от данъкоплатците“, каза той.
Давайки пример с ограниченията за реклама на вредни вещества като тютюн, които съществуват в много държави. Гутериш призова да бъдат забранени рекламите от компании за изкопаеми горива. „Призовавам новинарските медии и технологичните компании да спрат да приемат реклами за изкопаеми горива“, заяви генералният секретар на ООН.