Приемате ли критика?
Скорошно проучване установи, че най-добрият индикатор за това дали един човек ще бъде продуктивен и ефективен в работата си е самосъзнанието, или иначе казано способността да осъзнаете собствените си качества, възможности и недостатъци, както и да разпознаете начина, по който останалите гледат на тях. Най-добрият индикатор за ниска продуктивност, от друга страна, е характерното за много хора надценяване на собствените им лидерски умения и познания.
Ако искате да се позиционирате за успех както в професионален, така и в личен план, трябва да отделите време, за да опознаете добре силните и слабите си страни – с какво се справяте отлично и с какво не толкова добре, ако не и зле. Най-добрият начин да получите тази информация е от другите, а това означава, че трябва да се научите да търсите обратна връзка и да приемате критики. Ето няколко начина да извлечете максимума от отзивите, които получавате от другите:
Питайте
Повечето хора отбягват даването на обратната връзка, особено ако тя е негативна, но най-добрите лидери имат навика да искат мнението на останалите за себе си, дори и да знаят, че отзивите, които ще получат, може да не им харесат. Обяснете на останалите, че за вас е важно да знаете мнението им това как се представяте в работата и че оценявате всички конструктивни критики, които те могат да споделят.
Търсете мнението на хората, които ви познават
Хората, които могат да ви дадат най-точна и полезна обратна връзка са онези, които ви познават най-добре, и по-специално онези, които са работили с вас дълго време. Те могат да ви дадат най-добра оценка за вашите качества и недостатъци, както от гледна точка на първото впечатление, което сте оставили у тях, така и от тази на това как мнението им за вас се е променило с времето.
Потърсете няколко източника
Важно е да поискате обратна връзка от колкото се може по-голяма и по-разнообразна група от хора. Изобилието от различни гледни точки ще ви помогне да откриете неща, които никога дори не сте предполагали за себе си, и ще ви даде начин да разберете кои оценки за вас се споделят от най-много хора. Никога не приемайте като факт собствената си себеоценка, докато тя не бъде потвърдена от поне двама души, които ви познават добре.
Не подхождайте отбранително към критиките
Себепознанието е от критично значение за постигането на успех, а отбранителният подход към обратната връзка пречи на изграждането на реалистична картина на собственото ни Аз. Следвайте правилата за ефективна комуникация и изслушайте това, което другите имат да кажат за вас, дори и да не сте съгласни с него.
Отбягвайте отрицанието и самозаблудата
На никой не му е приятно да чува, че не е толкова добър в нещо, колкото си мисли, особено ако това е сфера, която той счита за своя силна страна. Добрата новина е, че веднъж след приемете реалността, може да предприемете нужните мерки, за да коригирате недостатъците си.
Не опитвайте да поправите всичко сами
Ако често получавате отзиви в сфера, която трябва да развивате допълнително, не се старайте да правите всички промени сами. Намерете човек, който може да ви помогне да задълбаете по-дълбоко и да откриете слепите си петна.
Най-добрите лидери винаги търсят обратна връзка и ценят високо отзивите на другите за тях, особено когато те идват от хора, на които имат доверие. Когато познавате себе си по-добре, започвате да се представяте по-добре в работата си.
……………………..
Лоли Даскал, президент и изпълнителен директор на консултантската фирма Lead From Within, в своя блог.
Редактор: Георги Георгиев