Природен парк „Златни пясъци” стана на 77 години
Тази седмица се навършват 77 години от създаването на Природен парк „Златни пясъци”. Той е най-малкият (13,2 кв.км) от 11-те природни паркове в страната. Намира се на 17 км североизточно от Варна. Разположен е успоредно на морския бряг и обгражда едноименния курортен комплекс. Дължината на парка е 9,2 км, а средната ширина 1,2 км.
На север паркът граничи със с. Кранево, на запад със селскостопански земи, на изток с шосето Варна – Кранево, а на юг със земи от горския и селскостопански фонд.
Идеята за създаване на парк е документирана още през 1915 г. Но тя се превръща в реалност на 3 февруари 1943 година, когато с постановление на Министерство на земеделието и държавните имоти част от Държавната гора “Хачука” на площ от 2,4 кв. км е обявена за Народен парк „Златни пясъци” – вторият обявен в страната след Народен парк (днес природен парк) Витоша (1934 г.). Целта при създаването на парка е запазване и защита на ценни растителни и животински съобщества и характерни ландшафти.
Когато през 1943 г. е обявен Народен парк „Златни пясъци”, никой не е предполагал, че именно там след 13 години ще започне изграждането на един от най-големите ни морски курорти. Комплекс „Златни пясъци” не само се разполага върху тогавашния народен парк, но и взема името му. Първоначалната площ от 240 ха. е почти цялата обсебена от курортния комплекс, но с последвалите разширения през 1979 и 1981 г. днес паркът заема площ от 1320 хектара.
Въпреки сравнително малката територия или може би тъкмо поради това паркът е създаван с много обич от колеги лесовъди с помощта на местните хора. Като начало се започва с укрепване на поройните долове, за което свидетелстват добре запазени баражи, с отводняване на блата, с реконструкция на закелявели насаждения и превръщането им в паркови както и с проведена биологична борба на огромната напаст от влечуги по сухите и припечни места. За последната цел тогавашната власт транспортира от Албания три вагона таралежи за справяне с проблема, който е правил невъзможна работата на терен, припомня инж.Даринка Сарова, директор на парк “Златни пясъци“.
Съществуващите насаждения се описват като гъсти, еднообразни и трудно проходими. В резултат на залесителни мероприятия откритите площи, поляни, сечища и мочури са намалени, а дървесно храстовата растителност е обогатена като се увеличава площта заета от екзоти. Съществуващите екосистеми от лонгозна растителност са запазени.
Едновременно с лесовъдските дейности се изграждат и многобройни чешми, оформят се кътове за отдих и погледни места, прокарват се пътеки, плочират се алеи.
Към богатата история на парка днес се добавя обновеният екстериор и интериор на Посетителско информационния център и изграждането на архитектурни съоръжения, свързани с подобряване състоянието на типове природни местообитания като част от Натура 2000.
Горските пътеки, по които се върви лесно, липсата на ежедневния трафик, представители на всички възрасти гора и ентусиазма на колегите са превърнали за 77 години природния парк в желано романтично място, което трябва да се опази и съхрани за идните поколения, изтъква още инж. Сарова.
Природен парк „Златни пясъци“ е Защитена зона за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, част от екологичната мрежа Натура 2000.