Партньор на Проватон
 Музикалното „Варненско лято” с нов артистичен директор

Музикалното „Варненско лято” с нов артистичен директор

Сподели в

Пресконференция за новото издание на първия български фестивал – Международния музикален фестивал „Варненско лято” се състоя днес в Община Варна. Директорът на дирекция „Култура и духовно развитие” Антония Йовчева очерта целите на организационния екип – фестивалът да уважава националните традиции, но да бъде новаторски по дух и съдържание – един успешен форум с ярък международен престиж, който да следва концепцията на Община Варна за развитие на града не само през лятото, а във всички четири сезона.

Заместник-кметът Коста Базитов отбеляза изминалите 93 години от създаването на фестивала като период от време, който дава възможност за натрупване на внушителна духовна култура. Той увери, че Община Варна ще продължи да подкрепя този забележителен форум. С елегантен жест г-н Базитов представи новия артистичен директор на ММФ „Варненско лято” – проф. Марио Хосен, като му подари книгата на проф. Розмари Стателова „Лятото на българската култура”, посветена на историята на фестивала.

Проф. Марио Хосен – познат и обичан от варненската публика виртуоз на цигулката, който от две десетилетия живее във Виена, сподели, че за него е удоволствие и огромна отговорност да поеме поста на артистичен директор на един от най-старите фестивали в Европа. „Варненско лято” се провежда в съседство с два големи фестивала – в Букурещ и в Истанбул и аз вярвам, че нашият фестивал има място на световната културна карта.”

Проф. Хосен разкри основните моменти от програмата на новото издание, което започва съвсем скоро с гастрола на Виенския камерен оркестър на 24 март във Фестивалния комплекс, на който самият той ще бъде солист и диригент. Официалното откриване ще бъде на 23 юни с Варненската филхармония и цигуларя Бенямин Шмид. Ансамбъл „Софийски солисти” с диригент Пламен Джуров ще гостува на 2 юли в Аулата на Икономическия университет със солисти проф. Минчо Минчев и Николай Минчев. „Минчо Минчев е бил мой кумир – призна Марио Хосен, – за мен е чест да бъда в една програма с него.” На 120-годишнината на големия български композитор Панчо Владигеров ще бъдат посветени няколко събития в рамките на фестивала. Сред тях е концертът на 13 юли във Фестивалния комплекс на Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров и солист Юлиян Рахлин, цигулка, както и концертът в Градската художествена галерия на 7 юли на Ансамбъл „Симфониета” с диригент Милко Коларов и солист Михаил Стоянов, пиано. На 2 август във Варна идва един от най-престижните световни оркестри – „Синфония Варсовия” от Полша с диригент и солист Филип Бернолд, флейта, и солисти Огюстен Дюме, цигулка, и Жерар Косе, виола.

Редица камерни концерти и рецитали ще се случат под покрива на Градската художествена галерия и Аулата на Икономическия университет, сред тях е гастролът на „Страдивари секстет” на 8 юли, рециталите на Адриан Йотикер, пиано, на Огюстен Дюме, цигулка. Бароковият цикъл по традиция ще бъде през септември с участието на фестивалния оркестър „Камерата Орфика”, дуото чембалистки „А&A” от Русия и Ромен Лельо и ансамбъл „Convergences” от Франция.

Десислава Георгиева, началник отдел „Фестивали и проекти” в дирекцията, посочи различните локации, на които ще се разпростре фестивалът тази година, между тях и откритите сцени на Летния театър и Английския двор на Археологическия музей. Програмата ще бъде структурирана в шест модула – „Основна програма – симфонична и камерна музика”, „Музикална лаборатория Варна”, „Барок и старинна музика”, „На границата с класиката”, „Опера, мюзикъл и балет на открито”, „Интермецо” – съвместна програма с Международния театрален фестивал „Варненско лято”. Тя отбеляза набиращия все повече почитатели кросоувър модул „На границата с класиката”, който увлича младата аудитория с мултижанрови проекти с включване на класика, етно, поп и джаз. Ярък акцент е и съвместният проект на двата големи фестивала – музикалното и театралното „Варненско лято” – „Интермецо”, в който тази година ще видим за пръв път във Варна биг бенда на Концертгебау Амстердам, както и сателитната прожекция на Метрополитен Опера – „Аида” от Верди с Анна Нетребко.

Лятната музикална академия с артистичен директор проф. Минчо Минчев тази година ще включи и клас по тромпет – информира Руми Петрова от организационния екип на фестивала. За радост на варненци ще го води техният съгражданин Мирослав Петков, който е първи тромпетист на Концертгебау и преподавател в Консерваторията в Амстердам. Той ще изнесе и рецитал в дните на Академията. Класове ще имат проф. Минчев – цигулка, Димитър Буров – цигулка и виола, и Емил Иванов – оперно пеене.

„Музикална лаборатория Варна” ще включи проекти, свързани с варненци и техните приятели по света, както и със 120-годишнината на Панчо Владигеров. Програмата „Варненско лято за деца”, която вече 9 години радва с безплатни концерти най-малките приятели на музиката в морския град, ще започне тази неделя, 10.02. с концерт матине от 11 ч. в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център.

За пръв път фестивалът ще организира симпозиум на тема „Виртуозността от Барока до 21. век”, който ще срещне музиканти и познавачи от Европа от 27 до 29 юни в дискусии и концертни вечери.

Силната програма на един от най-посещаваните модули – „Опера, мюзикъл и балет на открито” – съвместна продукция с Варненската опера, оповести директорката на ТМПЦ Варна Даниела Димова. Три опери, два мюзикъла, един балет и един гала концерт са включени в нея. На 17 юли е балетната гала с лауреата на Международния балетен конкурс Варна – Андраш Ронай. На 18 юли – едно очаквано събитие за меломаните – „Тоска” от Пучини с оперната прима Александрина Пендачанска. На 27 юли е рециталът „Cantango” с песни от Тито Скипа до Гардел на една изключителна личност – Фабио Армилиато – тенор, културен посланик на Генуа по света. Ще последват премиерните заглавия – оперите „Княз Игор” от Бородин и „Симоне Боканегра” от Верди, и двата мюзикъла – „Любовта никога не умира” – продължение на „Фантомът на операта”, и „Чикаго”.

Открити майсторски класове и изложби ще съпътстват официалната програма на най-дълголетния български фестивал в изданието за 2019 година.

Пълната програма на ММФ „Варненско лято” 2019 можете да откриете в сайта на фестивала»

Редакция "Силна Варна"

Подобни новини

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *